Kadrovsko področje mora biti procesno organizirano in vpeto v operativno vodenje drugih poslovnih procesov, če želite dovolj hitro slediti spremembam.
Martina Puc, članica UO ZPSD in Združenja za Management Consulting, dobitnica nagrade Feniks 2019
Pravočasnost je ključni element prilagajanja, ki je uspešno le, če je učinkovito. Na pragu neverjetnih sprememb postaja vedno bolj pomembno čemu se prilagajamo, kaj nas vodi k cilju. Produktivnost je le eden od parametrov, ki je ključen v podjetjih v prvi razvojni stopnji in v dejavnosti, v kateri so lahko konkurenčna s tako razvitostjo. V višje razvitih podjetjih oziroma dejavnostih s konkurenčnostjo na višjem nivoju je treba produktivnost nadgraditi z zadostno kakovostjo in nato še inovativnostjo. Produktivnost je torej še vedno pomembna, a praktično samoumevna. Če parafraziram Sama Mirnika iz KLS Ljubno, ki je sodeloval na letošnji MQ konferenci na Račjem otoku, v avtomobilski industriji s cenami moraš konkurirati Kitajski, da se sploh lahko pogovarjaš naprej.
Ko produktivnost v podjetju oziroma dejavnosti še ni samoumevna, je poudarek upravljanja na izkoriščenosti proizvodnih kapacitet in materialnih virov v vseh oblikah. V prehodu k naslednji stopnji razvoja podjetij pa se teža upravljanja prevesi na finančne vire. Dobiti dovolj denarja po pravi ceni za investicije v preskok h kakovosti je ključno vprašanje dobre strategije in taktike. Načrtovanje je osredotočeno na kakovostno upravljanje denarnih tokov in pravočasno investiranje. Takrat upravljanje finančnega kapitala ni več ločeno od operativnega poslovanja, ampak ga podpira v doseganju strateških ciljev podjetja, kar pomeni vsebinsko sodelovanje nosilcev obeh procesov. Bistveno dodano vrednost v tej stopnji razvoja podjetja generira učinkovita kakovostna proizvodnja oziroma učinkovito izvajanje kakovostnih storitev.
Foto: Depositphotos
Ključen je sistematičen razvoj kadrov
Že v učečih okoljih se vzporedno postavljajo temelji sistematičnega razvoja kadrov, ki ga v tej stopnji podjetja razumejo kot enega od ključnih virov za doseganje strateških ciljev. To je še posebno očitno v časih, ko je denar poceni, kakovostni kadri pa so redkejši. Posla je dovolj, ljudi, ki so ga sposobni učinkovito in kakovostno izvesti, pa vse manj. Vse dražje in zamudnejše je samo iskanje kakovostnih kadrov in njihovo vpeljevanje, ki postaja bistveni del investicije v kadrovsko področje.
V tretji in četrti razvojni fazi podjetij vse bolj prehajamo na vodenje notranjih virov posameznika in skupin, na primer ustvarjalnosti, življenjske volje, obnašanja in talentov. Nosilna vloga razvoja se prenese iz finančnega kapitala na intelektualni kapital. Podjetja v tej razvojni stopnji zavestno vlagajo v strateško in operativno delo z zaposlenimi. To zahteva spremenjeno vlogo kadrovskih strokovnjakov in vseh vodij v podjetju ter razmerja med njimi. Vodenje ljudi je vedenje vodij, ki ga zaposleni doživljajo, in ne neka vodila v odtujenih službah.
Sposobnost prilagajanja spremembam v okolju je v veliki meri odvisna od razvojne stopnje, v kateri je vaše podjetje. Pomembna je skladnost v razvoju po čim več parametrih. Najslabšo prognozo imajo podjetja, ki zaostajajo v kadrovskem pristopu in načinu organiziranosti. Ali torej imate kadrovsko področje procesno organizirano in ste ga vpeli v operativno vodenje drugih poslovnih procesov? Ali pa ste obstali na kadrovski službi in celo mislite, da lahko procesno organiziranost na tem področju preskočite in vodite samo posamezne kadrovske projekte?
Kakovostni kadri naravno težijo k delovanju v razvitejših okoljih in s tem dodatno slabijo nižje razvita okolja. Rešitve pa so v prepoznavanju, razumevanju in naslavljanju lastne razvitosti v vseh parametrih. Spremembam bodo lahko sledili le tisti, ki bodo predvsem v kritičnih parametrih dovolj hitro in sistematično napredovali.
Raziskavo o stopnji razvitosti slovenskih podjetij, ki temelji na Evolucijskem modelu Violete Bulc, večkratne dobitnice nagrade Feniks Združenja za management Consulting (ZMC) na GZS za najboljši svetovalni projekt leta, vsako leto izvaja Združenje Manager. Slovensko gospodarstvo je lahko s premišljeno uporabo sodobnih dognanj v managementu mnogo uspešnejše, pri čemer imajo pomembno vlogo prav izvrstni poslovni svetovalci.